Pozostałe kategorie

Założenie firmy, a księgowość

Wiele osób zaraz po studiach albo jeszcze w ich trakcie próbuje założyć firmę. Myślą, że jeśli są młodzi i mają w głowach mnóstwo pomysłów, świat stoi przed nimi otworem. Nie chcą całego życia spędzić w nudnej korporacji, nie chcą mieć nad sobą wiecznie naburmuszonego szefa, który wszystkiego się czepia. W głowie mają mnóstwo pomysłów na biznes: jedni chcą pisać teksty na zamówienie, inni tworzą malutkie firmy, które zatrudniają po kilku lub kilkunastu pracowników, ale zdarza się i tak, że jedyną osobą w niej zatrudnioną jest sam właściciel.

Tak czy inaczej, firma taka musi w jakiś sposób rozliczyć się ze swoimi kontrahentami. Musi więc wystawić im fakturę albo rachunek. W tym momencie trzeba więc zacząć myśleć o tym, czym jest księgowość. Musimy się zastanowić, czy sami będziemy pilnować wszystkich dokumentów, terminów, pism i samodzielnie będziemy rozliczać się z fiskusem, czy też zlecimy prowadzenie księgowości na zewnątrz. Na rynku działa mnóstwo firm zajmujących się księgowością. Wystarczy wpisać w dowolnej wyszukiwarce słowo księgowość i automatycznie pokaże nam się mnóstwo wyników dotyczących zadanego słowa.

Co wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od bardzo wielu czynników: naszego charakteru, naszej wiedzy i przede wszystkim od naszych umiejętności w tym zakresie. Od tego czy lubimy godzinami ślęczeć nad papierami czy też dokumenty, faktury i rachunki to sprawy, których panicznie się boimy i które chcielibyśmy mieć od siebie jak najdalej. Na pewno pomoże nam również w tym biuro rachunkowe Szczecin. Oczywiście możemy odłożyć zakładanie firmy na bliżej nieokreślona przyszłość i zająć się zarabianiem pieniędzy tu i teraz. To z pewnością bezpieczniejsze rozwiązanie. Ale czy taka szansa kiedykolwiek się powtórzy? Czy kiedykolwiek będziemy tacy młodzi, pełni pomysłów i zapału do działania jak dziś. Należy raczej w to wątpić. Więc jeśli mamy pomysł i jakieś – nawet niewielkie – pieniądze, warto zaryzykować i założyć swoją firmę. Nawet jeśli nie wyjdzie, będziemy bogatsi o nabyte doświadczenia a do pracy na etacie zawsze można przecież wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *