Wyburzanie ścian wewnętrznych w starym domu
Powiększenie przestrzeni jednego wnętrza w starym domu często łączy się z wyburzeniem ściany. Podpowiadamy, jak zorganizować prace przy wyburzaniu, aby nie stanowiły zagrożenia dla pozostałych elementów konstrukcji budynku.
Łączenie ze sobą wnętrz to jeden ze sposobów na to, aby w starym domu powstało nowoczesne wnętrze. Typowym dla współczesnych wnętrz stało się otwieranie kuchennej wyspy na salon. Powiększanie pomieszczeń umożliwia tworzenie interesujących aranżacji i lepszej organizacji dotychczas odrębnych płaszczyzn ścian, sufitów czy podłóg.
Przygotowanie do wyburzania ścian
Przed rozpoczęciem prac związanych z wyburzaniem ścian konieczna jest konsultacja ze specjalistą, np. architektem, który oceni czy wyburzenie jest możliwe i czy ściana jest ścianą konstrukcyjną, czy z działową. Sprawdzi również, czy nie jest to ściana kominowa, w której znajdują się przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne, np. kanalizacyjny albo c.o. Fragmentu przegrody z kanałem wentylacyjnym lub z czynnymi pionami instalacyjnymi nie można usuwać. W sytuacji kiedy mamy do czynienia ze ścianą konstrukcyjną wyburzanie niesie ze sobą konieczność wykonania projektu budowlanego.
Najmniej problemów jest ze ścianą działową, która nie przenosi obciążeń. Jednak w starym domu przed wyburzeniem nawet ściany działowej lepiej jest zasięgnąć opinii konstruktora. Zgodnie z przepisami usunięcie ściany nośnej jest przebudową, na którą należy uzyskać pozwolenie urzędu.
Wyburzanie ścian w starym domu
W przedwojennym budownictwie ze stropami ceglanymi ściany działowe były zazwyczaj murowane na stalowych belkach stanowiących integralną część stropu. Dlatego jeśli zlikwiduje się je bez dokładnej analizy kondycji ścian, odciążą one strop, zmniejszając jego ugięcie i w ścianach na wyższej i niższej kondygnacji mogą pojawić się wyrwy, pęknięcia, a nawet lokalne zawalenia.
Po wojnie wiele z budynków mieszkalnych było samowolnie dzielonych. Może się więc zdarzyć, że nad ścianą do wyburzenia nie ma stalowej belki, a sąsiadujące ze ścianą pola stropu, nie opierają się na stalowej belce, ale na wymurowanej ścianie działowej. Wyburzenie takiej ściany łączy się z groźnymi pęknięciami w osłabionym stropie. W takim razie konieczne jest wykonanie podciągu czyli odparcie konstrukcji.
Widzimy, że wyburzanie ścian w starym budownictwie powinno być przeprowadzane rozważnie i bezpiecznie.