Farba na ścianie

Wpływ kolorów we wnętrzach

Kolory otaczają nas wszędzie i mają duży wpływ na naszą psychikę. Nie bez znaczenia jest więc stosowanie zasad kolorystycznych także w dekorowaniu wnętrz. To przecież domu powinien być miejscem, w którym czujemy się dobrze.

Według psychologów kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie, dlatego tak ważny jest ich dobór. Dzieje się tak dlatego, że widząc daną barwę, oko przesyła impuls nerwowy do mózgu i stymuluje go do reakcji hormonalnej.

Jak oddziałują na nas kolory?

Każdy kolor wykazuje inne działanie.
– Biały. Kolor ten pobudza do działania, łagodzi stres i daje poczucie swobody, dlatego chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne. Z drugiej strony może wywoływać uczucie pustki i samotności.
– Czerń. Barwa działająca inspirująco, utwierdzająca własne zdanie. Pomocna osobom niezależnym, opanowanym, pełniącym funkcje kierownicze. Może jednak sprzyjać wyobcowaniu.
– Brąz. Kolor natury, dający bezpieczeństwo, ale niewskazany dla osób zamkniętych w sobie.
– Czerwony. Kolor przeznaczony dla osób przemęczonych, spragnionych sukcesu, jest symbolem ciepła, miłości i odwagi. Wywołuje też gwałtowne reakcje tj. bunt, namiętność i agresję.
– Żółty. Kolor stymulujący myślenie, inspirujący i pomagający panować nad emocjami oraz podejmować decyzje. Ponadto wywołuje radość i rozładowuje napięcie. Czasem jednak wywołuje irytację, nie powinny go stosować osoby niestabilne i wrażliwe na krytykę.
– Różowy. Barwa ta sprzyja relaksacji, kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, ale też spragnionych miłości. Niewskazany dla niedojrzałych emocjonalnie, których może przygnębiać.
– Pomarańczowy. Kolor optymizmu, motywacji i kreatywności. Może jednak też wywoływać samotność i zagubienie.
– Zieleń. Barwa dająca poczucie bezpieczeństwa i spokoju, sprzyja lenistwu, prze co zaleca się ją osobom nadmiernie aktywnym, potrzebującym wyciszenia.
– Niebieski. Kolor, który jest najsilniejszym antyseptykiem, działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Uspokaja, wprowadza głęboki sen, sprzyja samodzielności, jednak może też nasilać uczucie apatii.
– Fiolet. Kolor łagodzący zmęczenie i stres, jednak niewskazany dla osób, które czują się samotne i mają niską samoocenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *