Tynkowanie

Układanie tynków gipsowych krok po kroku

Tynki gipsowe są obecnie bardzo popularne. Nakłada się je o wiele szybciej niż tynki cementowo-wapienne. Tynkowanie gipsowe wykonuje się tylko w jednej warstwie, która jest gładka i szybko wysycha.

Tynkowanie ścian we wnętrzu najlepiej wykonywać w temperaturze pomieszczenia utrzymującej się w granicach od +5 st.C do +25 st.C. Warto najpierw zaplanować pracę tak, aby tynkowanie jednego pomieszczenia było wykonywane bez przerw. Jeżeli tego dobrze nie zorganizujemy istnieje ryzyko, że miejsce połączenia stwardniałego tynku ze świeżym będzie widoczne nawet po pomalowaniu. W takim miejscu mogą też wystąpić później pęknięcia.
Zaprawę tynkarską można nanosić na dwa sposoby: ręcznie lub maszynowo. Mimo, że nie ma to znaczenia dla trwałości tynku, to jednak nakładanie maszynowe za pomocą agregatów tynkarskich pozwala zaoszczędzić więcej czasu.
Wybór mieszanki tynkarskiej warunkuje zwykle łączna powierzchnia ścian i sufitów. W przypadku dużego dom lepiej skorzystać z tynków maszynowych. Tynki ręczne najczęściej stosuje się na mniejszych powierzchniach lub w pomieszczeniach o trudnych do tynkowania kształtach.

Kolejność prac tynkarskich

Przygotowanie zaprawy. Suchą mieszankę łączymy z prawidłowo odmierzoną ilością wody w agregacie tynkarskim. Zaprawa powinna uzyskać gęstą konsystencję, która nie będzie spływała ze ściany i będzie się z łatwością rozprowadzać.
Układanie. Zaprawę nanosimy ręcznie lub natryskujemy za pomocą agregatu tynkarskiego. W pierwszej kolejności tynk układa się na suficie, a potem na ścianach poziomymi równoległymi pasami od góry do dołu.
Rozprowadzanie. Wykonujemy łatą H, trzymając ją pod niewielkim kątem w stosunku do pionu i przesuwając w jej płaszczyźnie. Dzięki temu zbiera się nadmiar zaprawy tynkarskiej lub dorzuca w zagłębienia ściany świeżej.
Równanie. Zaczynamy gdy zaprawa zaczyna wiązać. Wykonujemy je przy użyciu łaty trapezowej.
Gąbkowanie. Po wstępnym stwardnieniu tynk zrasza się wodą i zaciera pacą gąbkową. W ten sposób na jego powierzchnię wydobywa się mleczko gipsowe potrzebne do kolejnego etapu wygładzenia tynku.
Gładzenie. Po odczekaniu do zaschnięcia mleczko gipsowe rozprowadzamy pacą metalową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *