Typy płytek podłogowych
Płytki podłogowe to bardzo duża grupa produktów, które wykonywane są z różnych surowców i posiadają różne wymiary oraz właściwości.
Płytki podłogowe dzielące się na płytki ceramiczne i kamienne można kłaść w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, ale efektownie mogą wyglądać także na salonach. Na rynku możemy znaleźć różne rozmiary płytek, zaczynając od mozaikowych kostek o centymetrowym boku, a kończąc na wielkoformatowych płytach.
Gres. Płytki powstają z mieszanki glin białego wypału, kaolinu, piasku kwarcowego, skaleni, oraz barwników. Gres może być naturalny (nieszkliwiony) oraz gres szkliwiony z wyglądu przypominający terakotę. Gres jest wyjątkowo twardy, bardzo spoisty, a jego nasiąkliwość oscyluje w okolicy 0,1%. Dzięki takim parametrom ma uniwersalne zastosowanie. Wymiary płytek gresowych wahają się od 20 × 20 cm do nawet 100 × 300 cm.
Terakota. Cienkie płytki terakoty produkuje się z gliny z dodatkiem innych surowców mineralnych. Płytki terakoty powstają w procesie monocottury, który polega na pokryciu licowej powierzchni szkliwem i jednokrotnym wypale w wysokiej temperaturze. Dzięki temu mają mniejszą podatność na zabrudzenia. Płytki terakoty są też twardsze, a przez to odporniejsze na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie są jednak odporne na cykle zamarzania i odmarzania wody, przez co nie nadają się do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Płytki mają wymiary od 10 × 10 cm do 50 × 50 cm, najbardziej typowe mają 25 × 25 cm i 33,3 × 33,3 cm.
Kamień naturalny. Do wykończenia podłogi wykorzystuje się tylko te odmiany kamienia, które odznaczają się niską ścieralnością i odpornością na zabrudzenia. Tym wymogom najlepiej odpowiadają granity, onyksy i twarde piaskowce. Płyty wykonuje się jednak również z mniej wytrzymałych marmurów i wapieni. Przy wyborze tych ostatnich warto pamiętać, że wymagają impregnacji, gdyż kamienie, z których powstały, mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że łatwo je trwale zaplamić. Formaty płytek kamiennych są równie urozmaicone, jak wyrobów ceramicznych jednak typowa wielkość to 30 ×30 cm.