Sposoby na powiększenie domu
Jeżeli brakuje wam przestrzeni w domu można zastanowić się nad jego nadbudową lub powiększeniem. O możliwych sposobach przebudowy domu decydują zwykle aspekty formalne oraz wielkość i sąsiedztwo działki.
Kiedy planujesz rozbudowę domu
Jeżeli mamy zamiar przystąpić do rozbudowy budynku musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie. W tym celu najpierw sprawdzamy, czy ustalenia planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy nie narzucają któregoś rozwiązania. Mogą one bowiem ograniczać wysokość domu lub nie pozwalać na powiększanie jego obrysu ze względu na sąsiedztwo. Swoje plany będzie wtedy trzeba dostosować do wytycznych.
Zalety nadbudowy domu
Powiększenie domu w górę, adaptacja strychu lub dobudowa piętra, jest najlepszym rozwiązaniem kiedy posiadamy małą lub wąską działkę. Nadbudowa domu jest łatwiejsza i mniej kosztowna ze względu na fakt, że możemy pominąć wiele etapów jak, np. kosztowne roboty ziemne, budowa fundamentów. Nie zmieniamy również przyłączy na terenie, nie naruszamy izolacji w gruncie, nie musimy niszczyć otoczenia wokół domu. Jednak taka ewentualność powiększenia domu wymusza na nas budowę schodów, których wstawienie w starym domu wiąże się ze zmianami funkcjonalnymi oraz konstrukcyjnymi. Nie ruszymy zatem bez ekspertyzy konstruktora oraz projektu. Trzeba będzie wybić otwór w części stropu nad parterem, a jego krawędzie wzmocnić dodatkowymi belkami stalowymi lub żelbetowymi, a czasami nawet podeprzeć cały strop.
Oba rozwiązania niosą ze sobą konsekwencje. Prace związane z nadbudową domu są bardziej uciążliwe i męczące dla domowników niż rozbudowa. Z tego właśnie powodu jeśli podejmiemy decyzję o nadbudowie, warto sporządzić dobry harmonogram zawierający szczegółowo przemyślany zakres oraz plan robót. Jeśli na przykład przetransportowanie materiałów budowlanych na górę można przeprowadzić od zewnątrz, przebicie stropu i połączenie kondygnacji można wykonać dopiero po wykończeniu pomieszczeń na górze. W ten sposób zminimalizujemy nieco niedogodności do kilku dni.