Tynkowanie

Ściany wykończone płytami gipsowymi

Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe to dobry sposób na wykończenie ścian, jeżeli chcemy uniknąć długotrwałych prac mokrych. Z tego względu nazywa się je tynkami suchymi.
Zaraz po zakończeniu montażu można je tapetować, malować czy wykańczać glazurą.

Płyty gipsowo-kartonowe

W ich skład wchodzi gipsowy rdzeń oklejony z obu stron kartonem. Cechują się lekkością, gładkością i sztywnością oraz łatwością przycina. W sprzedaży dostępne są dwa typy płyt: zwykłe i wodoodporne.
Te zwykłe, typu A, występują w kolorze białym lub jasnoszarym, przeznaczone są do pomieszczeń suchych tj. pokoje, sypialnie, garderoby, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Wodoodporne typu H2 z kolei są w kolorze zielonym. Posiadają hydrofobizowany rdzeń gipsowy i impregnowany karton. Nadają się do pomieszczeń mokrych tj. kuchnia i łazienka, w których wilgotność jest podwyższona.
Płyty gipsowo-kartonowe produkowane są w kilku grubościach, ale najczęściej stosuje się te o grubości 9,5 mm i 12,5 mm. Ich długość wynosi od 250 do 300 cm, a standardowa szerokość to 120 cm.

Płyty gipsowo-włóknowe

Posiadają jednolitą budowę, w skład której wchodzi masa gipsowa oraz włókna papieru uzyskane w procesie recyklingu. W czasie produkcji oba te naturalne surowce mieszane są z wodą, bez dodatkowych środków wiążących. Dalej poddawane są sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Po wysuszeniu i impregnowaniu płyty przycina się do właściwych rozmiarów. Niektóre z płyt gipsowo-włóknowych ponadto okleja się obustronnie matami z włókna szklanego. Domieszce celulozy płyty gipsowo-włóknowe zawdzięczają zwiększoną wytrzymałość mechaniczną i odporność na wilgoć niż płyty gipsowo-kartonowe. Jednak są także od nich cięższe. Produkowany jest uniwersalny rodzaj płyt gipsowo-włóknowych, który może być wykorzystywany zarówno do pomieszczeń suchych, jak i o podwyższonej wilgotności. Płyty gipsowo-włóknowe posiadają grubość 10 mm i 12,5 mm oraz wymiary od 100×150 cm do 600×254 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *