Poradnik

Ściany gipsowo-kartonowe w łazience

Zniszczone i nierówne ściany w łazience, tandetna lamperia to zmora starych łazienek. Można je odnowić za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i bardzo szybko będziemy mogli przystąpić do ostatecznego wykańczania ścian czyli układania glazury czy malowania.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest też tańszy niż naprawa i wyrównywanie tynku oraz mozolne skuwanie starego tynku i układaniu nowego. Pamiętajmy jednak, że łazienka jest miejscem podatnym na działanie wilgoci, dlatego ściany należy obłożyć wodoodpornymi płytami g-k. Ich hydrofobizowana, mniej chłonna powierzchnia zabezpiecza płyty przed nasiąkaniem wodą.

Uszczelnianie ścian

Samo położenie glazury i terakoty na wodoodpornej płycie g-k nie wystarczy, by zabezpieczyć ściany i posadzkę łazienki przed trwałym zawilgoceniem. W miejscach zalewanych wodą tj. ściany pod prysznicem oraz podłoga, konieczna jest izolacja wodoszczelna pod okładziną. W tym celu najlepiej użyć tzw. folii w płynie, czyli specjalnej masy uszczelniającej. Przed naniesieniem preparatu podłoże, które ma być zabezpieczone, należy oczyścić z kurzu i pyłu. Następnie za pomocą pędzla nanosimy płynną izolację w dwóch warstwach. Warto także płyty suchego tynku dodatkowo zagruntować.

Montaż suchego tynku

Do odnawianych ścian płyty można przykleić za pomocą zaprawy gipsowej. W przypadku gdy przyczepność zaprawy do starych ścian nie jest zbyt dobra, płyty można zamocować przez przykręcenie ich do drewnianego lub metalowego rusztu. Zaletą takiego sposobu montowania płyt jest możliwość ukrycia pod nimi kabli czy rur oraz wyciszenia łazienki.
W celu uzyskania jednolitej płaszczyzny na ścianie wykończonej suchym tynkiem musimy zaszpachlować wszystkie połączenia płyt. Jeżeli krawędzie płyt posiadają wgłębienia, przed ich zaszpachlowaniem nakleja się na nie taśmę lub siatkę wzmacniającą. Dzięki tym dodatkowym zabezpieczeniom płyty chronione są przed pękaniem. Zaszpachlowane muszą być również wgłębienia po wkrętach. Po odczekaniu aż gips w miejscach szpachlowania przeschnie, wygładza się go drobnoziarnistym papierem ściernym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *