Tapety na ścianie

Samodzielne tapetowanie ścian nie jest skomplikowane

Wybór tapet dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Tapetowanie ścian nie jest zbyt trudne. Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Dodatkowo satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy jest bezcenna.

Tapety możemy kleić na dwa sposoby. Metodą tradycyjną jest smarowanie tapety i nakładanie jej na ścianę. Najlepiej układa się tak tapety papierowe, tekstylne, winylowe czy jedwabne. Druga metoda czyli nanoszenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę sprawdza się w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie. Zapewnia on tapecie stabilność przez co pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru.
Po wyborze tapety musimy dopasować do niej właściwy klej. W sprzedaży dostępnych jest wiele dobrej klasy uniwersalnych i specjalistycznych klejów do tapet.
Przed rozpoczęciem klejenia zwróćmy uwagę na instrukcję przygotowania i użycia kleju podaną na opakowaniu danego produktu.

Pierwsze kroki przed tapetowaniem

Podłoże pod tapetę, musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego przed tapetowaniem najlepiej poodkręcać kontakty i gniazdka oraz usunąć ze ścian gwoździe i wkręty. Następnie ściany należy oczyścić z pozostałości starych farb lub tapet. Możemy to wykonać za pomocą szpachelki i specjalnego płynu, który łatwo i szybko likwiduje wszystkie rodzaje starych tapet z powierzchni ścian. Roztwór płynu nakładamy na tapetę równomierną warstwą pędzlem lub ewentualnie szczotką i czekamy około 15 minut. Następnie rozpoczynamy usuwanie tapety. Jeżeli tapety są zmywalne, przed zastosowaniem płynu, ich powierzchnię przecieramy papierem ściernym gruboziarnistym.
Kiedy już usuniemy stare wykończenie i oczyścimy powierzchnię, ewentualne drobne pęknięcia i ubytki wygładzamy za pomocą białej uniwersalnej masy szpachlowej, w celu uzupełnienia większych wykorzystujemy zaprawę wyrównującą. Gładkie podłoże, po zeszlifowaniu nierówności myjemy ciepłą wodą z mydłem malarskim lub detergentem.
Przed rozpoczęciem tapetowania pamiętajmy jeszcze o zagruntowaniu powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie według wskazówek producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *