Poradnik

Remont starej łazienki

Czasami nawet przy niewielkich nakładach finansowych można stworzyć ciekawą aranżację łazienki. Wszytko zależy od naszej kreatywności. Taniej będzie też, jeśli część pracy możemy wykonać samodzielnie.

Co można zrobić jeśli nasza łazienka jest ciemna i niefunkcjonalna, a materiały, którymi została wykończona dawno temu nie są już na modne i nie pasują do współczesnych standardów? Zanim przystąpimy do remontu określmy możliwości finansowe, aby uniknąć rozczarowania i dokładnie zaprojektujmy naszą łazienkę.

Co powinien dać nam projekt nowej łazienki?

Nowa łazienka powinna być nie tylko piękna, przytulna, sprzyjająca odprężeniu, ale dużo bardziej ergonomiczna i funkcjonalna od starej. Powinno znaleźć się w niej miejsce nie tylko na niezbędne wyposażenie łazienkowe, ale i na szafki czy wnęki kryjące kosmetyki, ręczniki oraz środki czystości, a tym samym ułatwiające utrzymanie porządku w łazience.

Niezbędne prace remontowe

W strych łazienkach często podczas remontu odkrywamy wiele niespodzianek, nierówne podłoże czy zawilgocenie. Remont powinniśmy zacząć od zerwania starych płytek i oceny równości ścian i podłoża, bowiem zanim nowe płytki zawisną, ściany powinny być pionowe, podłoga pozioma, a kąty proste. Powierzchnie można wyrównać na dwa sposoby. Pierwszy to naniesienie tynku cementowego, a drugi to ułożenie suchego tynku czyli zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. W przypadku pierwszego rozwiązania najpierw powierzchnię się gruntuje, a na następny dzień kładzie się zaprawę. Jednak aby położyć płytki musimy poczekać kilka dni. Czekać nie musimy, jeśli wybierzemy drugą opcję. Wspomniane płyty montuje się do ścian, albo na specjalnym stelażu przykręconym do ściany.
Po zerwaniu glazury przychodzi czas na podłogę. Na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię nakładamy masę samopoziomującą. Ewentualnie można położyć specjalną masę renowacyjną bez zrywania starej podłogi. Miejsca narażone na wilgoć, np. wokół wanny czy przy umywalce należy pomalować masą z żywic syntetycznych.
Remont łazienki to często również wymiana rur. Instalacje wodno-kanalizacyjne wymieniamy, kiedy chcemy zmienić ustawienie urządzeń sanitarnych. Wymieniamy też gdy nagromadzi się w nich osad, zauważymy wyraźny spadek ciśnienia wody wypływającej z baterii, mimo prawidłowego ciśnienia na zasilaniu instalacji, oraz w sytuacji nieszczelności, co jest często spotykane w starym budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *