Pozostałe kategorie

Przyczyny oraz usuwanie grzyba i pleśni

Problemy z grzybami i pleśnią na ścianach mogą pojawić się zarówno w starych domach jak i w nowych mieszkaniach. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak je likwidować?

Powstawaniu wykwitów na ścianach w domu sprzyja zła cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność. Zagrzybione ściany powodują szkody w budynku i zdrowotne, dlatego warto zadbać o odpowiednie odgrzybienie ścian.

Przyczyny powstawania grzybów na ścianie

Podczas walki z grzybem, należy pamiętać, że samo usunięcie wykwitów nie zlikwiduje problemu. Najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyny zawilgocenia miejsca. Często wykwity powstają przez niewłaściwą wentylację i wilgoć, które tworzą idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takiej sytuacji akcję odgrzybiania należy rozpocząć od usunięcia usterki.

Jak usuwać zagrzybienia i pleśń ze ścian?

Kiedy rozpoczynamy odgrzybianie ścian należy sprawdzić przyczepność tynku w zakażonym miejscu. W tym celu trzeba opukać zawilgocone ściany młotkiem. Jeśli trafimy na głuchy odgłos może to oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Konieczne będzie wtedy skucie starej warstwy tynku i nałożenie nowej. Dodatkowo by upewnić się, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem. Jest on szkodliwy nie tylko dla grzybów, więc używając go, koniecznie trzeba zachować środki ostrożności i stosować się do zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany, możemy rozpocząć ponowne tynkowanie ściany.
Problem jest o wiele mniej skomplikowany, gdy pleśń lub grzyb zaatakowały ścianę powierzchniowo. Wystarczy wtedy bardzo dokładnie umyć szorstką szczotką część ściany lub sufitu, gdzie znajduje się grzyb.
Aby zapobiegać nawracaniu pleśni i grzybów musimy zadbać o sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim o regularne wietrzenie pomieszczeń i właściwy dobór okien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *