Poradnik

Problemy z wilgocią oraz pleśnią na suficie

Zacieki na suficie i skupiska pleśni spowodowane są zazwyczaj przemarzaniem ścian i stropu. Często występują w starych domach. Radzimy, jak skutecznie się ich pozbyć.

Kiedy zauważymy na suficie smugi, plamy, a co najgorsze pleśń od razu przejdźmy do działania, istnieją skuteczne metody zwalczania tych uciążliwych problemów.

Smugi i pleśń na suficie

Ciemniejsze równoległe smugi na sufitach pod stropodachami to kłopot często pojawiający w starych domach. Zdarza się tak, bowiem w miejscach solidniejszych konstrukcyjnie występuje mniejszy opór cieplny. Te miejsca są zimne i jeśli wewnątrz nie ma dostatecznej wymiany powietrza, to właśnie tu w pierwszej kolejności wkrapla się nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Zimą nasycone parą wodną ciepłe powietrze, wnikając w tynk, ochładza się, obniża swoją pojemność wilgotnościową i powstaje tam woda. Na wilgotnej powierzchni tynku zbiera się kurz, a wilgoć sprzyja odbarwianiu się farby i tak powstają smugi.
Z tego samego powodu w narożnikach sufitu może pojawiać się pleśń.

Jak to naprawić?

Skucie zainfekowanego tynku, zastosowanie preparatów grzybobójczych i pokrycie nowym tynkiem nie przyniesie długotrwałego efektu. Najlepszym rozwiązaniem jest usprawnienie wentylacji czyli montaż nawiewników okiennych i dokładne ocieplenie konstrukcji od zewnątrz. Musimy poprawić izolację w stropie lub stropodachu. Gdy stropodach jest niewentylowany, jedynym skutecznym sposobem jest zaizolowanie dachu od zewnątrz. Z kolei jeśli stropodach jest wentylowany, ale przestrzeń wewnętrzna jest nieprzełazowa, można wypełnić ją materiałem wdmuchiwanym. W przypadku, kiedy nad pomieszczeniem jest nieogrzewane poddasze, najlepiej ułożyć warstwę izolacji z płyt na stropie, pilnując zachowania ciągłości z izolacjami pionowymi wszystkich powierzchni wystających ponad strop, tj. kominy, słupy, ściany i ścianki attykowe, które do wysokości około 1 m także trzeba zaizolować. Wtedy dopiero można przejść do kucia powierzchni pokrytej pleśnią, nasączyć pozostałości środkiem odgrzybiającym, odtworzyć ją i pomalować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *