Płytki podłogowe – układanie
Płytki to najpopularniejszy materiał do wykańczania podłóg. Ich założenie nie jest trudnym przedsięwzięciem, więc można je wykonać samodzielnie. Ważne, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się z zasadami układania płytek.
Układanie i zaprawy klejące a rodzaj płytek
Kiedy już kupimy płytki powinniśmy wybrać klej do płytek. Musi on być dopasowany do powierzchni, którą wykańczamy, jak i do rodzaju płytek. Do specyfiki powierzchni, jaką są domowe posadzki, dostosowane są na przykład zaprawy o wydłużonym czasie otwartym, to znaczy takie, które przez kilkanaście minut po nałożeniu pozwalają zmieniać położenie płytek.
Materiał który zdominował rynek posadzek to gres. Pozwoliły na to jego właściwości fizyczne umożliwiające na montaż prawie we wszystkich warunkach. Duża twardość gresu powoduje jednak utrudnienia podczas obróbki, bowiem konieczne jest stosowanie narzędzi uzbrojonych w końcówki z nasypem diamentowym. Ponieważ gres jest mało nasiąkliwy, do montażu trzeba stosować kleje o podwyższonej zdolności klejącej i wyższych parametrach wytrzymałościowych.
Jeżeli wybraliśmy terakotę to będziemy zadowoleni ze względu na łatwość jej obróbki. Do docinania płytek czy wycinania w nich otworów wystarczą standardowe narzędzia glazurnicze. Terakotę można układać używając najtańszych zapraw cementowych, tzw. klejów podstawowych.
Zaprawy do spoinowania i wykończenie
Szczeliny fugowe. Należy wypełniać je zaprawami na bazie cementu o niewielkiej nasiąkliwości i odpornymi na ścieranie. Warto zwrócić uwagę na to, jaką zaprawę fugową wybieramy, te lepszej jakości posiadają właściwości hydrofobowe i są zabezpieczone przed pleśniami i grzybami.
Szczeliny narożne i dylatacyjne. Tego typu szczeliny wypełnia się za pomocą mas trwale elastycznych, na bazie silikonu lub poliuretanu. Występują one w tych samych kolorach co fugi cementowe, jednak istnieją między nimi różnice w fakturze, bowiem cementowe są matowe i porowate, a silikony gładkie i błyszczące. W tych samych kolorach dostępne są również fugi epoksydowe, które są wodoszczelne i odporne na chemikalia. Można je czyścić tak samo jak powierzchnię płytek i nie ulegają trwałym zaplamieniom. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że ich wykonanie wymaga doświadczenia, gdyż ewentualne błędy mogą być bardzo kosztowne. Kiedy proces twardnienia się zakończy fugi epoksydowe trudno usunąć bez uszkodzenia płytek.