Dekoracje ścienne

Piękne kolory, faktury i oświetlenie ścian dekoracyjnych

Faktura i kolor ma duże znaczenie. Wykończenie ścian to połowa sukcesu w aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrana kolorystyka czy materiał użyty do dekoracji sprawi, że nasze pomieszczenia staną się wyjątkowe. Warto jednak przemyśleć ich ukształtowanie ze względu na fakt, iż silnie oddziałują na przestrzeń.

Motyw łuku

Ściany łukowe lub ukośne mogą zwracać uwagę na najważniejsze wnętrza. Dlatego takie ukształtowanie warto zastosować w korytarzu prowadzącym na przykład do salonu, będzie ono jasno wyznaczało funkcje poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajmy jednak o tym, że biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji we wnętrzu.

Modne nisze i wnęki

Rozbijające płaską ścianę nisze i wnęki są obecnie popularne. Nadają one ścianie ciekawy kształt, są niebanalną dekoracją, ale przede wszystkim organizują przestrzeń. Dzięki wstawieniu kanapy w niszę lub ukryciu szafy czy sprzętu AGD we wnęce zapewniamy sobie więcej przestrzeni i porządku w pomieszczeniach. Aby wyeksponować wnękę, można ją pomalować na kontrastowy kolor, obudować lub zamontować w niej oświetlenie typu halogeny czy LED-y.

Moc koloru na ścianie

Malowanie ścian farbą to tradycyjna metoda dekoracji ściany. Jakie kolory wybrać, aby czuć się dobrze we własnym domu? Bezpiecznym rozwiązaniem są ściany wykończone farbą w pastelowym kolorze. Powiększają optycznie przestrzeń, budują wrażenie bezpieczeństwa i porządku, stanowią świetną bazę do aranżacji pomieszczenia. A co jeżeli chcemy zaszaleć z bardziej intensywnymi barwami? Wtedy trzymajmy się zasady im mniej tym lepiej. Ciemne kolory na przykład zmniejszają przestrzeń, płaszczyzny pomalowane na ciemno wydają się ciężkie.Wybierzmy zatem jedną, najlepiej reprezentatywną ścianę do pomalowania. Odważne barwy zwiększają wrażenie obecności światła. Podkreślają urodę prostych, neutralnych kolorystycznie mebli i dodatków.

Wyrazisty efekt faktury

Ciekawy efekt w pomieszczeniach można uzyskać poprzez zastosowanie różnego rodzaju faktury, która będzie robiła wrażenie przestrzennej i doda wnętrzu charakteru. Najlepszy rezultat można osiągnąć zestawiając fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi, dzięki temu obie powierzchnie zyskują na sile. Wśród najmodniejszych faktur możemy znaleźć naturalne drewno, kamień czy cegły, a także beton oraz tapety o fakturze tkaniny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *