Poradnik

Ocieplanie garażu

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób budujących dom z garażem dla samochodu. Dotyczy to też tych, którzy dobudowują garaż do istniejącego budynku lub chcą postawić garaż wolnostojący. Ale czy w ogóle warto ocieplać garaż?

Chociaż garaż nie wymaga ogrzewania, wiele osób zastanawia się nad jego ogrzewaniem. Czy jednak warto przysparzać sobie dodatkowych kosztów? Przecież zimą w garażu będzie cieplej niż na zewnątrz. Nawet w garażu wolnostojącym temperatura spada poniżej 0 dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymują się kilkunastostopniowe mrozy. Dodatkowo przy ogrzewaniu należy pomyśleć także o ociepleniu garażu.
Również dla samochodu jest korzystniej, jeśli nie jest poddawany ciągłym wahaniom temperatury, zwłaszcza oznaczających oscylowanie między zamarzaniem i rozmarzaniem. Jeżeli jednak chcesz ogrzewać garaż, zadbaj o to, aby ciepło jak najwolniej wydostawało się na zewnątrz.

Garaż w budynku

W przypadku gdy garaż usytuowany jest w bryle domu lub przylega do niego i oba budynki połączone są drzwiami, warto zimą kontrolować w nim temperaturę dodatnią. Istotne jest to też, jeżeli pomieszczenie spełnia dodatkowo jakieś inne funkcje, np. pralni. Dodatnia temperatura musi panować także wtedy, gdy do garażu jest doprowadzona woda, a nie masz zamiaru odcinać jej dopływu zimą. Nie zawsze jednak wymagane jest przy tym montowanie grzejnika włączonego do instalacji c.o. Przy siarczystych mrozach rozwiązaniem na utrzymanie odpowiedniej temperatury może być podłączenie grzejnika elektrycznego z termostatem. Przez wzgląd na kwestie ekonomiczne przyjmuje się, że w sezonie grzewczym temperatura w garażu nie powinna przekraczać 8oC. Jeżeli do garażu jest doprowadzone c.o., znajdujący się w nim grzejnik powinien mieć odpowiednio ustawiony termostat. Najlepiej żeby nie znajdował się blisko bramy.

Garaż wolnostojący

Kiedy garaż jest osobnym budynkiem, zazwyczaj się go nie ogrzewa. Wyjątek stanowią garaże w których pomieszczenie pełni też inne funkcje, np. w budynku tym znajduje się pracownia, pomieszczenie gościnne, do których doprowadza się c.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *