O dyspersyjnych farbach do malowania ścian
Dyspersyjne farby do ścian i sufitów, zarówno w postaci gotowej, jak i barwione w mieszalniku, to farby w których rolę rozpuszczalnika pełni woda. Takie emulsje mają dość uniwersalne zastosowanie, są gotowe do użycia, nie chlapią przy malowaniu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Powłoki, jaką wytwarzają farby emulsyjne są paroprzepuszczalne, co umożliwia ścianom oddychanie.
Do emulsji dyspersyjnych należą farby akrylowe, lateksowe, winylowe, silikonowe i silikatowe; w pomieszczeniach stosowane są najczęściej dwie pierwsze. Nazwy akrylowa i lateksowa są nieco mylące, bo spoiwem w obu są cząsteczki poliakryli. Farba lateksowa jest jednak zwykle odporniejsza na ścieranie i zmywanie.
Stopień połysku farby
Farby dyspersyjne wykazują różne stopnie połysku od wysokiego, przez półmatowy do matowego. Zwykle powłoki bardziej połyskliwe mają większą odporność mechaniczną, mocniej odbijają światło i nie są narażone na powstawanie wybłyszczeń po szorowaniu i myciu.
Obecnie we wnętrzach częściej stosuje się powłoki o wykończeniu matowym, które pozwalają na ukrycie nierówności ściany. Należy jednak pamiętać, że farby te są mniej odporne na ścieranie i po umyciu pokrytej nimi ściany pozostanie ślad.
W przypadku ścian silnie eksploatowanych najlepiej pomalować je farbami półmatowymi.
Dobór koloru
Możemy wybierać między farbami gotowymi a barwionymi w mieszalniku. Farby gotowe sprzedawane są w kilkunastu najpopularniejszych barwach. Z kolei maszynowa aplikacja pigmentów pozwala otrzymać tysiące odcieni, a na dodatek uzyskiwać identyczne odcienie różnych typów farb, np. podstawowej emulsji akrylowej do ścian czy lateksowej do kuchni i łazienek.
Parametry kryjące farb
Stopień krycia powinien być jednym z istotniejszych czynników wyboru emulsji. Warto jednak zapamiętać, że podawane na opakowaniach farb informacje o kryciu są orientacyjne. Z tego powodu ściany i sufity zawsze powinno się pokrywać farbą dwa razy. Dzięki temu powłoka będzie równomierna pokryta. Nie zaskoczą nas także po kilku myciach prześwity starego koloru.