Pozostałe kategorie

Nerwica- choroba lekceważona

Nerwica ma wiele twarzy, wyróżniamy różne jej typy, mówi się o nerwicy natręctw, neurastenicznej, lękowej, histerycznej czy pourazowej. Niestety jest ona często lekceważona przez ludzi, którzy słysząc słowo: „nerwica”, machają lekceważąco ręką, tymczasem jest to poważne zaburzenie całego organizmu.

Jakie rodzaje nerwicy wyróżniamy?

Nerwica lękowa występuje często u osób uległych, które nauczyły się ukrywać emocje, tłumione latami emocje doprowadzają do permanentnego uczucia ciągłego zagrożenia, napięcia, niepokoju. Chory zaczyna bać się o swoich bliskich i o siebie. Wyobraża sobie różne kataklizmy i drży z obawy przed nimi. Nerwica lękowa może się także objawiać pod różnymi postaciami, np. pod postaciami różnych fobii. Nerwicy często towarzyszy drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie się.

Nerwica natręctw- kryją się pod nią zaburzenia obsesyjno- kompulsywne. Są to np. myśli, które wciąż powracają, których trudno się pozbyć natomiast kompulsje polegają na powtarzaniu tych samych czynności, jak np. ciągłe mycie rąk, zachowywanie perfekcyjnego porządku (układanie wszystkich rzeczy na półkach co do milimetra). Obsesje i kompulsje są tarczą obronną przed lękiem , nad którym chory nie potrafi zapanować.

Wyróżniamy również nerwicę neurasteniczną, która objawia się porannym rozdrażnieniem, które mija dopiero w porze obiadowej. Czasem objawia się także wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi.

Nerwica histeryczna- rodzaj nerwicy w której chory jest przekonany, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. Choremu towarzyszą takie objawy jak: drżenie rąk, utrata przytomności, chwilowa głuchota, ślepota czy niemożność oddychania i połykania. Czasem chory wykorzystuje pozornie zły stan zdrowia, by zwrócić na siebie uwagę.

Nerwica- to się leczy

Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy powinniśmy zwrócić się do specjalisty. Najlepiej poszukać w swojej okolicy ośrodka w którym specjaliści zajmują się prowadzeniem terapii. Taki ośrodek znajduje się w każdym większym mieście. Jeśli mieszkamy w Krakowie lub w pobliżu, pomoc uzyskamy tutaj: mctu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *