Tapety na ścianie

Narzędzia do cięcia tapet

Przed rozpoczęciem tapetowania trzeba wymierzyć i poodcinać odpowiedniej wielkości odcinki tapety. W tym celu najlepiej przygotować sobie miejsce, gdzie będziemy mogli ciąć tapetę oraz smarować ją klejem. Do wykonania tych czynności będą nam potrzebne także właściwe narzędzia.

Każdy, kto kiedykolwiek tapetował ściany, ma świadomość tego, jak ważną rolę pełnią takie narzędzia jak nóż, nożyczki czy inne ostre narzędzie. Dzięki nim bezproblemowo można pociąć tapetę na kawałki odpowiedniej długości.

Jak przygotować tapetę do cięcia? Mierzymy wysokość ściany bez listwy podłogowej, a następnie przenosimy dane na rozwiniętą rolkę tapety, dodając po 5-10 cm.

Wśród narzędzi, które ułatwią nam cięcie tapety znajdują się następujące przyrządy:

  1. Nóż z wymiennym ostrzem. Narzędzie te przeznaczone jest do odcinania nadmiaru tapety zarówno po jej wymierzeniu, jak i po naklejeniu na ścianie. Sprawdza się zwłaszcza przy cięciu małych fragmentów tapety takich jak otwory na gniazdka elektryczne.
  2. Noże proste. Do odcinania tapety najlepsze będą te z szerokim i długim ostrzem.
  3. Nożyczki. Warto wybrać takie, które nadają się do cięcia mokrej tapety. Taka informacja znajduje się zazwyczaj na opakowaniu.
  4. Taśma stalowa. Możemy jej użyć jako prowadnicy przy odcinaniu nożem długich odcinków tapety. Ma ona zazwyczaj 2 metry długości.
  5. Szyna stalowa do dociskania tapety. Może też służyć jako prowadnica przy odcinaniu nadmiaru tapety nożem.
  6. Komplet szyn. Specjalne profile umożliwiają idealne odcinanie nadmiaru tapety przy listwie przypodłogowej.
  7. Tapetomat. Specjalne urządzenie do tapetowania. Przy użyciu tego narzędzia praca idzie sprawniej, gdy musimy wytapetować duże powierzchnie. Dzięki niemu można szybko i równomiernie rozprowadzić klej, a także odpowiednio dociąć arkusz tapety. Do urządzenia dołączone są również imadełka, które umożliwiają przykręcenie go do blatu oraz nożyk z wymiennym ostrzem.

Zapamiętaj! W celu uzyskania idealnie równych brzegów tapet wzdłuż sufitu czy listew podłogowych należy przycinać arkusze przed wyschnięciem kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *