Dekoracje ścienne

Naprawa narożnika krok po kroku

Jedną z częstszych usterek w domach są uszkodzone narożniki ścian. Mogą zdarzyć się zarówno w pomieszczeniach budowanych w systemie suchej zabudowy, wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi jak i tam, gdzie użyto tradycyjnego tynku.

Najczęściej uszkodzeniom ulegają wystające narożniki ścian w korytarzach, pokojach dziennych i dziecięcych. Ubytki powstają zwykle na skutek zderzenia z przedmiotami wnoszonymi do domu lub podczas przemeblowania. Na szczęście tego typu szkody można bez problemu naprawić samodzielnie.

Odpowiedni wybór narożników

Aby ochronić wypukłe narożniki ścian przed uszkodzeniem należy, podczas tynkowania lub montażu płyt g-k, zabezpieczyć je metalowymi profilami lub taśmami. W ten sposób ewentualne ubytki ograniczymy do tynków, mas gipsowych i powłok malarskich. W ofercie handlowej znajdziemy szeroki wachlarz różnych narożników, które wykonane są z odpornego na korozję aluminium lub ze stali ocynkowanej. Pierwsze z nich stosuje się przy zabezpieczaniach zewnętrznych naroży ścian stawianych w suchej zabudowie i wykańczanych tynkami gipsowymi. Dodatkowo można je stosować w pomieszczeniach wilgotnych. Z kolei narożniki przeznaczone są do wzmacniania naroży ścian pokrywanych tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi.

Etapy naprawy zniszczeń

Narożniki można naprawiać za pomocą gipsowych mas szpachlowych. Używając małej, metalowej szpachelki oczyszczamy uszkodzone miejsce, usunąć wolne fragmenty farby i tynku. Istotne jest także wzmocnienie newralgicznego miejsca siatką zbrojącą. W przypadku zewnętrznych narożników, gdzie trudno uformować idealnie proste kąty naroży warto zastosować taśmę z aluminiową wkładką lub zamontować na całej długości naroża nowy zewnętrzny profil aluminiowy. Następnie przechodzimy do szpachlowania. Aby uzyskać długotrwały efekt cienką warstwą przykrywamy ubytek. Potem nakładamy nieco grubszą warstwę, w której zatapiamy taśmę zbrojącą, która wzmocni narożnik i zapobiegnie ponownemu pękaniu tego miejsca. Taśmę równomiernie wciskamy szpachelką w świeżo nałożoną masę gipsową, tak by była niewidoczna. Kiedy gips wyschnie i utwardzi się możemy wyrównać naprawianą powierzchnię. Do usunięcia większych nierówności używamy szpachelki, a do dokładnego wyrównania posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty. Jeśli chcemy, żeby naprawione miejsca zyskały idealną gładkość szlifujemy je drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec malujemy nowy narożnik na kolor w jakim jest reszta ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *