Naprawa czy wymiana instalacji grzewczej podczas rozbudowy domu
Kiedy planujemy rozbudowę domu powinniśmy liczyć się z tym, że będziemy musieli dokonać zmian w instalacji grzewczej. Jednak, które rozwiązanie jest lepsze, wymiana starego czy instalacja nowego? Sprawdź, zanim rozpoczniesz prace.
Może być tak, że w celu zapewnienia ciepła w dodatkowej przestrzeni potrzebne będą źródło ciepła o większej mocy, rury o większej średnicy albo pompa obiegowa o innych parametrach. Oceny tego, jakie urządzenia będą najlepsze, powinien dokonać projektant instalacji.
Czasami jest też tak, że dotychczas wykorzystywany kocioł ma zapas mocy, a sposób rozprowadzenia rur sprawia, że zastosowanie dodatkowych grzejników nie wpłynie znacząco na pracę starej instalacji grzewczej. Specjalista szybko to zweryfikuje, jeśli ma dostęp do projektu domu i rysunków instalacji. W przeciwnym razie trzeba wykonać inwentaryzację budowlaną.
Wpływ na użyteczność starej instalacji ma również jej stan. Jeśli występują ślady korozji lub urządzenia są niesprawne to przy okazji rozbudowy domu warto też wymienić całą instalację.
Naprawa instalacji grzewczej
Przy naprawie instalacji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeżeli w naszej instalacji nie ma pompy obiegowej, warto rozważyć jej zamontowanie. Jednak kiedy wszystkie grzejniki w domu działają poprawnie, nie jest to konieczne. Sytuacja może ulec zmianie po rozbudowaniu instalacji i wtedy pompa powinna rozwiązać problem.
W przypadku gdy grzejniki nie posiadają zaworów regulacyjnych z głowicami termostatycznymi, warto je zastosować. Zawory takie obniżają koszty ogrzewania, bo automatycznie dostosowują wydajność grzejników do temperatury w pomieszczeniach. Dobrze też przemyśleć inwestycję w dobrej klasy układ automatycznego sterowania pracą źródła ciepła.
Wymiana instalacji na nową
Wymieniając stary kocioł na nowoczesne źródło ciepła o wyższej sprawności obniżamy koszty ogrzewania nawet o 20%. Duże oszczędzić można wymieniając kocioł konwencjonalny na kondensacyjny, który wykorzystuje dodatkowo ciepło utajone powstające w wyniku kondensacji pary wodnej ze spalin.
Można zastanowić się także nad zastąpieniem kotła pompą ciepła. Koszty ogrzewania pompą gruntową nie są wyższe niż kotłem na węgiel, ale zyskujemy wygodę. Alternatywą jest też tańsza i łatwiejsza do zainstalowania pompa powietrzna, zamiast kotła na gaz ziemny. Koszty użytkowania obu urządzeń są porównywalne.