Najważniejsze zasady malowania ścian
Jedną z najpopularniejszych, wykonywanych samodzielnie podczas remontu prac jest malowanie ścian. Nic dziwnego, jeżeli sam malujesz wnętrza oszczędzasz pieniądze. Jednym to wychodzi lepiej, innym gorzej.
Warto zatem poznać kilka istotnych zasadach, które uchronią Cię przed potencjalnymi poprawkami oraz problemami i sprawią, że malowanie przebiegnie sprawnie. Jest naprawdę kilka zasad, których zastosowanie gwarantuje sukces:
– Po pierwsze ściany i sufity, które masz zamiar pomalować muszą być w odpowiednim stanie, zatem musisz wyeliminować zabrudzenia. Jeśli masz popękany tynk musisz go skuć, stare tapety i farby też należy usunąć.
– Po drugie, jeżeli malujesz płyty gipsowo-kartonowe, powierzchnie chłonne lub pylące, użyj preparatów gruntujących.
– Następnie dokonujesz odpowiedniego wyboru farby do rodzaju malowanej powierzchni. Farby akrylowe na przykład przeznaczone są do malowania tynku, płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych, betonu, drewna, tapet z włókien szklanych. Farby lateksowe i lateksowo-akrylowe z kolei świetnie sprawdzają się do malowania łazienek i kuchni. Farby klejowe natomiast odpowiednie są do malowania ścian i płyt gipsowych, a farby ftalowe do drzwi i ram okiennych.
– Przed malowaniem ścian dobrze jest zrobić próbę koloru. W tym celu pomaluj farbą fragment ściany i przyjrzyj się mu w świetle dziennym i sztucznym, żeby mieć pewność, że dokładnie o taki kolor Ci chodzi.
– Jeżeli przy wyborze koloru wspomagasz się wzornikiem kolorów kupuj farbę o ton jaśniejszą od wybranej. Jest to ważna wskazówka, ponieważ kolor na dużej powierzchni takiej jak ściany we wnętrzach będzie wyglądał na ciemniejszy niż na próbce.
– I najważniejsza kwestia czyli obliczenie potrzebnej ilości farby. Aby dowiedzieć się ile farby zużyjesz szerokość każdej ze ścian mnożysz przez jej wysokość, obliczasz także powierzchnię sufitu. Dzięki temu otrzymujesz powierzchnię wszystkich płaszczyzn w metrach kwadratowych. Dodajesz powierzchnie malowane na ten sam kolor, a następnie odejmujesz powierzchnię okien i drzwi pomniejszoną o powierzchnię wnęki. Otrzymaną powierzchnię dzielisz przez wydajność farby, która podana jest na opakowaniu produktu.