Farba na ścianie

Najlepsze farby do malowania pokoju dziecięcego

Podczas urządzania pokoju dziecięcego, należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie ścian. Farba, którą mamy zamiar wykończyć ściany pokoju dziecięcego powinna być nieszkodliwa i bezpieczna, czyli bez lotnych związków organicznych. Jakie farby najlepiej wybierać do malowania pokoju dziecięcego?

W całej Unii Europejskiej wprowadzone są normy warunkujące zawartość lotnych związków organicznych w farbie, które wynoszą maksymalnie 30 g/l. Lotne związki organiczne są to organiczne rozpuszczalniki zawarte w farbach do malowania ścian. Są niebezpieczne ze względu na to, że mogą powodować między innymi alergie, uczulenia oraz migreny. Z tego właśnie względu urządzając pokój dziecięcy warto zwrócić szczególną uwagę na ich zawartość w wybranej farbie. Pamiętajmy, farba, którą chcemy pomalować ściany w pomieszczeniach przeznaczonych dla najmłodszych członków rodziny, powinna odznaczać się najniższym poziomem zapachu i emisji lotnych związków organicznych.

Farby najbezpieczniejsze dla dzieci

Na rynku można znaleźć farby bez lotnych związków organicznych i farby do zastosowania w specjalnych warunkach. W podjęciu decyzji o wyborze produktu kierujmy się specjalnymi oznakowaniami, są to przyznawane niektórym farbom rekomendacje placówek badawczych i instytucji ochrony zdrowia. Szukajmy zatem farb z certyfikatem ELF lub certyfikatem Dziecięcego Centrum Jakości.
Farby do stosowania w specjalnych warunkach zawierają aktywne jony srebra, zapewniające powłoce malarskiej właściwości antybakteryjne. Tego rodzaju produkty chętnie wykorzystywane są do malowania pomieszczeń w placówkach służby zdrowia. Używane są także w budynkach użyteczności publicznej tj. placówki oświatowo-wychowawcze i obiekty sportowe. W prywatnych domach jednorodzinnych i mieszkaniach mogą być wykorzystywane w miejscach podatnych na działanie wilgoci czyli w kuchniach czy łazienkach. Produkty te ławo się nakładają i schną powoli, co umożliwia uzyskanie równomiernej powłoki. Ze względu na cenę, która jest wyższa niż zwykłych farb nie są tak popularne, ale mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo dzieci warto w nie zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *