Tynkowanie

Montujemy płyty gipsowe na ścianie

Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe na ścianach? Najpopularniejszym sposobem układania płyt jest ich mocowanie do ściany za pomocą kleju gipsowego. Pamiętajmy, że chociaż nie jest to skomplikowana praca, to bezwzględnie wymaga równego podłoża.

Zanim przystąpimy do montażu płyt na ścianach najlepiej uprzednio zaznaczyć ich układ. Dzięki temu uprościmy sobie takie ich rozmieszczenie, aby nie trzeba było dużo docinać. Dobrze też zaznaczyć na podłodze linią lico płyty. W ten sposób będziemy mogli kontrolować płaszczyznę płyt podczas przyklejania.

Przygotowanie podłoża

Spoiny muszą tworzyć ze ścianą równą płaszczyznę, żeby suchy tynk dobrze się trzymał. W przypadku gdy zaprawa murarska wystaje przed lico cegieł, bloczków czy pustaków, najpierw należy ją skuć, a powierzchnię odkurzyć.

  • Nakładamy grunt

Aby poprawić przyczepność suchego tynku do muru nanosimy na ściany preparat gruntujący, który musi być odpowiednio dobrany do chłonności podłoża. Czynność wykonujemy przed przyklejeniem płyt gipsowo-kartonowych do ściany.

  • Nanosimy zaprawę

Na spodniej stronie płyt nanosimy zaprawę plackami. Na środku układamy ją co 35-50 cm plackami okrągłymi o średnicy około 10 cm, a przy krawędziach wykonujemy placki podłużne, układane co 10-20 cm.

  • Przyklejanie płyt

Żeby przytwierdzić do podłoża płyty z ułożonymi plackami zaprawy przykładamy je do ściany i dociskamy. Następnie korygujemy ich ustawienie w pionie i w poziomie. W tym celu lekko uderzamy przez łatę gumowym młotkiem.

  • Spoinowanie styków

Masę szpachlową musimy powciskać między krawędzie płyt, a następnie rozprowadzić na całej długości łączenia. Styki wzmacnia się za pomocą zatapianej w masie taśmy zbrojącej. Po ponownym szpachlowaniu musimy dokładnie je wyszlifować, aby nabrały idealnej gładkości.

  • Montujemy sufit

Po etapie układania suchego tynku na ścianach płyty montujemy na suficie. W przypadku płyt gipsowych zamiast przyklejania ich, mocujemy je wkrętami do metalowego rusztu podwieszonego do stropu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *