Pozostałe kategorie

Lampy ogrodowe – bezpieczna instalacja

Instalacja lamp ogrodowych wymaga pewnej wiedzy fachowej i na pewno nie jest zadaniem dla każdego. Dla bezpieczeństwa warto więc poprosić o jego wykonanie fachowców.

Bezpieczna instalacja lamp ogrodowych

Instalacja wymaga rozprowadzenia przewodów oraz ich zabezpieczenia folią lub umieszczenia w specjalnej osłonie. Po tych czynnościach i tak należy wezwać elektryka, który całość podłączy i zainstaluje zewnętrzne, wodoodporne gniazdka elektryczne. Jeżeli zdecydowani jesteśmy na lampy ogrodowe zasilane niskim napięciem, konieczny będzie zakup oraz instalacja odpowiedniego transformatora, który będzie miał za zadanie przetwarzać prąd na napięcie 24V. Model zależy od mocy i ilości montowanych świateł. W przypadku, gdy nasz wybór padł na lampy ogrodowe pracujące na napięciu 220V, elektryk musi zainstalować specjalny bezpiecznik wyłączający dopływ prądu w przypadku awarii. Instalacja powinna być podłączona do oddzielnego obwodu i zabezpieczona dwoma wyłącznikami: nadmiarowoprądowym oraz przeciwporażeniowym. W przypadku, gdy lampy ogrodowe są podłączone do kilku obwodów (na przykład na dużym terenie ogrodowym) lampy powinny posiadać współczynnik ochrony IP przynajmniej pięćdziesiąt cztery. Natomiast oprawy w oczkach wodnych sześćdziesiąt osiem. Bezpieczeństwo jednak z całą pewnością zwiększy zastosowanie solarnych lamp ogrodowych, które do użytkowania na działce są idealne. Ukazuje się, iż oświetlenie ogrodowe jest bardzo istotne.

Podsumowując, jeżeli zdecydowani jesteśmy na lampy ogrodowe zasilane niskim napięciem, konieczny będzie zakup oraz instalacja odpowiedniego transformatora, który będzie miał za zadanie przetwarzać prąd na napięcie 24V. Model zależy od mocy i ilości montowanych świateł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *