Pozostałe kategorie

Kupno mieszkania- z czym będziemy musieli się zmierzyć?

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi. Przeważnie to marzenie jest prędzej czy później realizowane. Jednak droga od uzyskania kredytu na mieszkanie aż po odbiór kluczy do nowego „m” często jest trudna i jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad możemy stać się łupem dla niejednego oszusta.

Sprawdź licencję pośrednika

Jeśli korzystamy z pomocy biura nieruchomości, powinniśmy sprawdzić czy pośrednik, który występuje w imieniu biura, posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Sprawdźmy też czy owa licencja jest aktualna. Wykaz aktualnych licencji znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Warto to wszystko sprawdzić zanim podpiszemy umowę z takim pośrednikiem. Oprócz tego powinniśmy określić na jakich warunkach zawieramy umowę z biurem nieruchomości.

Sprawdź plany zagospodarowania przestrzennego

Czasem zdarza się, że kupujemy mieszkanie a potem dopiero dowiadujemy się, że w jego sąsiedztwie ma zostać wybudowana fabryka czy też autostrada albo mają zostać postawione siłownie wiatrowe. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Musimy udać się do odpowiedniego Urzędu Miejskiego do wydziału Urbanistyki i Architektury i sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego dla terenu na którym zamierzamy kupić mieszkanie czy dom.

Przejrzyj księgę wieczystą

Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego? Koniecznie zajrzyjmy do księgi wieczystej nieruchomości, którą chcemy nabyć. Tylko w ten sposób dowiemy się czy posiadane mieszkanie nie ma długów. Kiedy już to sprawdzimy, dla pewności warto jeszcze sprawdzić czy w danym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. O czym jeszcze trzeba pamiętać kupując mieszkanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *