Farba na ścianie

Kolory kreujące wnętrza

Dzięki kolorom możemy zmieniać wnętrza wedle własnych upodobań, małym nadawać złudzenie przestronności, a nieproporcjonalnym przywracać harmonię. Za pomocą kilku prostych trików można osiągnąć zaskakujący efekt.

Kolorami można kształtować wnętrza więc Warto pamiętać o optycznych sztuczkach podczas wyboru farby. Wystarczy, że pomalujesz ściany i sufit na odpowiedni kolor lub zastosujesz pewne wzory, a wnętrze zyska nowy ciekawy wygląd.

Czary jasnych barw

Za pomocą jasnych kolorów można zdziałać dużo. Odcienie mało nasycone, jasne, pastelowe sprawiają bowiem, że wnętrze wydaje się przestronniejsze i pełne światła. Idealnie nadają się zatem do pokoi, które są słabo oświetlone i ciemne, np. mają małe okna lub skierowane w kierunku północy. Nawet rozjaśnienie tylko jednej ze ścian optycznie koryguje niewłaściwe proporcje pomieszczenia. Ciemne kolory sprawią, że nasz pokój wyda się mniejszy. Jasne farby nadają wnętrzu spokojny, przytulny klimat.

Kiedy stosować ciemne kolory?

Gdy malujemy pomieszczenie wysokie, a przy tym niezbyt obszerne, warto je optycznie obniżyć. Efekt ten uzyskamy malując sufit na znacznie ciemniejszy odcień niż ściany. Pomieszczenie wyda się wówczas większe, przestronniejsze. Ten sam efekt można zastosować tam, gdzie wnętrze jest zbyt szerokie, z tym, że ciemniejszą farbę aplikujemy wtedy na szersze ściany pomieszczenia. Dzięki temu zabiegowi optycznie przybliżają się one do siebie, a wnętrze będzie robiło wrażenie bardziej proporcjonalnego.

Zimne kolory kontra ciepłe

Pomieszczenia, które malowane są odcieniami określanymi jako chłodne (zielony, niebieski, fioletowy) zazwyczaj wydają się większe. W tak pomalowanym wnętrzu czujemy się bardziej subtelnie i elegancko. Jednak do takich barw trudniej dobrać kolor mebli, podłogi i innych dodatków.
Ciepłe barwy (żółty, brązowy, pomarańczowy, czerwony) z kolei są przyjazne i słoneczne. Nie nudzą się tak szybko, są mniej męczące dla oka niż kolory intensywne. Łatwiej jest do nich dobrać dodatki. Pamiętać trzeba jednak o tym, że pomniejszają pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *