Farba na ścianie

Kolor w roli głównej

To właśnie barwy decydują o tym jak odbieramy otaczającą nas przestrzeń. Każda z nich oddziałuje na nas inaczej. Właśnie dlatego należy rozważnie dobierać kolorystykę ścian nie tylko ze względu na wnętrze, ale i biorąc pod uwagę nas samych.

Kolor i wnętrze

Kolory warto dostosować do tego, o jakiej porze dnia pomieszczenie jest najbardziej oświetlane. Warto wziąć pod uwagę fakt, że w pokojach mocno oświetlonych od rana do południa kolory wydają się mocniejsze, natomiast w tych, do których nie wpada ostre dzienne światło, wyglądają naturalnie. Jedynie w pomieszczeniach najlepiej nasłonecznionych można stosować ciemne barwy.
Jeżeli chcemy uzyskać efekt przestronności wnętrza wykorzystajmy kolory zimne, np. zielenie, błękity czy fiolety. Z kolei wrażenie zmniejszenia się przestrzeni uzyskamy stosując barwy ciepłe tj. czerwienie, brązy, beże żółcie lub pomarańcze. Ciepła paleta barw tworzą we wnętrzach przyjazny, słoneczny klimat.
Wyraziste barwy często stosuje się w miejscach, w których łączą się przestrzenie, np. mocną czerwień można nanieść na wnękę okienną nad schodami. Kolor podkreśli jej kształt i optycznie obniży sufit.
W niskich wnętrzach nasycone kolory należy dobierać z rozwagą, bo mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Można tego uniknąć optycznie unosząc sufit. Taki rezultat otrzymamy malując na ścianie, kilka centymetrów poniżej linii styku ściany i sufitu, biały pas.

Kolorowe wzory

Pasy to wzór popularny i bardzo przydatny przy optycznym kreowaniu przestrzeni. Jednak wzory należy wprowadzać rozważnie, w bardzo małych pomieszczeniach użyte w zbyt dużej ilości mogą na przykład wywołać poczucie niepokoju i uczucie klaustrofobiczne. Sprawdzą się jednak w niskich pomieszczeniach, bowiem np. pionowe paski sprawiają, że wyglądają na wyższe. Jeśli użyjemy do tego jasnych, pastelowych i chłodnych kolorów, pomieszczenie wyda się większe i lepiej oświetlone. Poziome pasy z kolei namalowane na wysokości 2/3 ściany mogą być świetnym odcięciem pomiędzy dwoma różnymi kolorami, które chcemy zastosować we wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *