Pozostałe kategorie

Jakie są obowiązki pracodawcy związane z ochroną przeciwpożarową?

Czy zastanawiałeś się co by było gdyby w twojej firmie wybuchł pożar? Czy twoi pracownicy wiedzieliby jak się zachować? Czy wybuchłaby panika i każdy pracownik pobiegłby w swoją własną stronę? Nikt nie myśli o zagrożeniach dopóki się one nie wydarzą, ale jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za swoich pracowników. Musisz zapewnić im maksymalne zabezpieczenie.

Na szkoleniach BHP przyszły pracownik dowiaduje się jakie zagrożenia są związane z wykonywanymi obowiązkami, uczy się jak właściwie obsługiwać maszyny i dowiaduje się w jaki sposób powinny być wyposażone poszczególne pomieszczenia w firmie (szatnia, natrysk, toaleta). Ale oprócz tych szkoleń, które dotyczą konkretnego stanowiska, są jeszcze szkolenia związane z ochroną przeciwpożarową. Jeśli firma mieści się w budynku, którego nasz szef nie jest właścicielem, to pracodawca powinien uzyskać instrukcję bezpieczeństwa pożarowego od właściciela budynku lub jedno zarządcy.

Pracodawca powinien zapoznać swoich pracowników z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego

Pracodawca powinien zapoznać swoich pracowników z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Pracodawca może to zrobić np. w czasie zorganizowania swoim pracownikom specjalnego szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. (można je wykonać np. tutaj: tarbonus.pl). W każdym zakładzie pracy, zgodnie z przepisami polskiego prawa, właściciel firmy powinien wyznaczyć pracowników, którzy zajmowaliby się wykonywaniem działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Nie muszą to być pracownicy, którzy posiadają specjalne uprawnienia. Na pewno warto postawić na odpowiednie przeszkolenie swoich pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej, dzięki temu firma może się właściwie rozwijać i sprawnie funkcjonować. W końcu nikt nie przewiduje pożarów w swojej firmie, a niekiedy te się zdarzają. Warto zatem dmuchać na zimne i właściwie przeszkolić swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *