Jak wykonać strukturę na ścianie wewnętrznej?
Struktury na ścian nadają im oryginalny i ciekawy wygląd. Do stworzenia takiego efektu służą farby, tynki oraz pasty strukturalne. Dodatkowo przed ich nałożeniem nie musimy szpachlować drobnych ubytków i pęknięć w tynku.
Możliwości tworzenia wzorów z farb, tynków czy pasty strukturalnych są bardzo wszechstronne, więc najważniejsza jest kreatywność i chęć do pracy.
Tynki strukturalne
Produkty te świetnie imitują naturalne materiały wykończeniowe. Często przypominają naturalne kamienie tj. granit, marmur, piaskowiec, trawertyn czy wapień. Są jednak od nich tańsze i dodatkowo prościej będzie nam zmienić wygląd ścian, gdy struktura nam się znudzi. Dostępne są jako gotowe masy lub mieszanki do rozrobienia z wodą. Proporcje mieszania zawsze podane są przez producenta na opakowaniu.
Farby strukturalne
Biorąc pod uwagę sposób aplikacji i osiągany efekt farby strukturalne plasują się między zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Tajemnica wykonania efektownej powierzchni tkwi w nanoszeniu farby strukturalnej. Nakłada się ją na ścianę równomierną warstwą przy użyciu pędzla, wałka, pacy czy szpachelki. Wybór narzędzia uzależniony jest od gęstości produktu. Warto zapamiętać, że faktura będzie jednolita pod warunkiem naniesienia jej bez odrywania narzędzia od ściany, za jednym pociągnięciem na całej długości malowanej powierzchni.
Pasty strukturalne
Tak nazywane są masy wapienne lub akrylowe, inaczej zwane także stiukami weneckimi. Pasty strukturalne są dostępne jako masy w gotowych kolorach. Istnieje również możliwość barwienia ich w sklepie lub kupienia białej i pomalowania po wyschnięciu na ścianie farbami, lazurami, bejcami lub lakierami. Nanosi się je specjalnymi packami, które mają zaokrąglone brzegi i wykonane są z wysokogatunkowej stali, bądź szpachelkami japońskimi na wygładzone i odpowiednio zagruntowane podłoże. Oprócz nakładania past strukturalnych na całe ściany, stosuje się je do wykonania niewielkich nowoczesnych lub antycznych wzorów.