Poradnik

Jak usunąć grzyba ze ścian?

Ciemne plamy oraz nieforemne narośla w zakamarkach pomieszczeń, przypadkowe znalezisko w domu może okazać się bardzo dużym problemem. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy do usunięcia i zneutralizowania pleśni wystarczą środki grzybobójcze?

Na początku czujemy niemiły zapach stęchlizny, następnie odkrywamy, że tapeta się odkleja, tynk odpada, a drewniane elementy pęcznieją i uginają się. W końcu w zakamarkach domu, za meblami lub pod boazerią znajdujemy nieprzyjemną niespodziankę, którą okazuje się grzyb.Jakie są sposoby na jego zwalczenie?

Niebezpieczny grzyb na ścianie

Aby grzyb się pojawił musi dojść do zakażenia. Zarodniki lub grzybnia mogą znajdować się w ziemi pod domem lub wokół niego, mogą dostać się do domu razem z drewnem budowlanym lub drewnem do kominka. Kiedy trafią na sprzyjające warunki, zaczynają się rozrastać i rozmnażać. Na ich atak podatne są domy, wykańczane drzewem.
Grzyby są bardzo niebezpieczne. Jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą spowodować wiele strat. Niszczą spoiny między cegłami, powodują odpadanie tynku, łuszczenie się farby i odchodzenie tapet. Szybko doprowadzają do gnicia i murszenia się drewna. Deski i słupy pęcznieją i stają się zbyt elastyczne. Wszystkie typy konstrukcji drewnianych tracą swoją nośność i dom lub jego fragmenty narażone są na zawalenie.
Grzyby rujnują także zdrowie. Przede wszystkim zabierają z otoczenia tlen i wydalają dwutlenek węgla. Jego nadmiar w atmosferze ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Zarodniki grzybów na ścianie unoszące się w powietrzu mogą prowadzić do wielu schorzeń tj. ból i zawroty głowy, nudności, problemy z oddychaniem, infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, a nawet raka.

Jak usunąć grzyba?

Sprzyjające warunki do powstania grzyba to wilgoć, brak przewiewu i wysoka temperatura. Aby go zlikwidować najpierw musimy odciąć go od źródła. Następnie trzeba naprawić usterki powodujące zawilgocenie domu oraz naprawić źle działającą wentylacją. Wówczas grzyb przestanie się rozrastać. Umożliwi to jego łatwiejsze usunięcie. Do zwalczania grzybów domowych rosnących na murze lub drewnie stosuje się specjalne środki grzybobójcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *