Tapety na ścianie

Jak tapetować ściany na różnych podłożach?

Chcemy odświeżyć ściany we wnętrzu i zdecydowaliśmy się na tapety. Chociaż tapetowanie nie jest łatwe i wymaga od wykonawcy cierpliwości i dokładności, można osiągnąć zadowalające efekty, sprawdź jak tego dokonać.

Przed rozpoczęciem tapetowania bardzo istotne jest, abyśmy właściwie przygotowali ściany. Inaczej należy postępować w przypadku nowego podłoża i inaczej kiedy tapety kładziemy na stare podłoże.

Przygotowanie nowego podłoża

Jeśli podłoże jest nieotynkowane tapety można przyklejać jedynie wtedy, gdy jest równe, na przykład z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką zaprawę. Najpierw jednak ścianę trzeba zagruntować, a pod najcieńsze tapety wykonać podkład z tapety izolacyjnej.
W przypadku tynków tradycyjnych najpierw trzeba je zagruntować, a prace z tapetowaniem można rozpocząć po trzech, czterech tygodniach od ich ułożenia.
Suche tynki czyli płyty gipsowo-kartonowe trzeba przed aplikacją tapet zaszpachlować w miejscach spoin, następnie odczekać, aż masa wyschnie, przeszlifować łączenie i zagruntować całą ścianę.

Przygotowanie starego podłoża do tapetowania

Jeżeli podłoże pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność przed tapetowaniem musimy nanieść grunt poprawiający parametry.
W sytuacji gdy podłoże jest poplamione, plamy można zeszlifować, wywabić albo zamalować farbą gruntująco-odcinającą. Pamiętajmy także o zagruntowaniu powierzchni.
Kiedy podłoże jest nierówne najpierw nanosimy grunt, a potem przyklejamy tapetę izolacyjną, która będzie spełniała rolę podkładu.
Podłoże może być także porysowane, wtedy powinno się je wypełnić, na przykład za pomocą elastycznej zaprawy. Przy większych pęknięciach naklejamy taśmę wzmacniającą oraz gruntujemy całą ścianę.
W przypadku odspajania się tynku od muru należy go skuć, wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą albo szpachlową, a potem zagruntować.
Jeśli chcemy tapetować ścianę na której jest łuszcząca się farba najpierw trzeba ją usunąć i nanieść grunt.
Gdy podłoże jest pomalowane farbą olejną należy je przeszlifować, dokładnie odkurzyć i zagruntować. Z kolei przy podłożu pomalowanym farbą klejową musi być ona usunięta, a ściana zagruntowana. Farbę dyspersyjną wystarczy zmyć i nanieść grunt.
Jeżeli chcemy położyć tapetę na ścianę wcześniej już wytapetowaną starą tapetę musimy zerwać i zagruntować ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *