Pozostałe kategorie

Jak podzielić nieruchomość na mniejsze działki?

Wielu właścicieli dużych powierzchni ziemi prędzej czy później staje przed wyzwaniem związanym z podziałem nieruchomości na mniejsze działki. Czasem wiąże się to z zamiarem sprzedaży części ziemi, czasem rodzice przekazują część działki swoim dzieciom, które chcą w ich pobliżu wybudować swoje własne domy. Podział działki nie jest sprawą prostą i może sprawiać sporo problemów szczególnie osobom, które na tej tematyce kompletnie się nie znają. Wtedy warto powierzyć profesjonalne prace specjaliście – geodecie.

Aby dokonać podziału działki, trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek. Ale za nim to uczynimy, konieczne jest sporządzenie wstępnego planu podziału najczęściej na mapie zasadniczej. Zdobycie samej mapy nie jest problemem, o wiele trudniejsze staje się wyznaczenie granic nieruchomości i wszystkich niezbędnych elementów koniecznych do jej podziału. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania geodecie.

Przy sporządzaniu planu podziału działki, geodeta weźmie pod uwagę dokładne granice nieruchomości, która w najbliższej przyszłości zostanie poddana podziałowi. Wskaże również na planie oznaczenie nieruchomości według stosownej ewidencji oraz księgi wieczystej. Dokładnie określi również granicę całej nieruchomości przeznaczonej do podziału oraz wyznaczy wstępne granice nowych, mniejszych działek, które mają powstać w wyniku tego podziału. W planie sporządzanym przez geodetę powinny również znaleźć się propozycje odnośnie tego, jak zapewnić nowo powstałym działkom dostęp do dróg publicznych. Propozycje te wcale nie muszą być uwzględnione przez urzędników, ale są jednym z niezbędnych elementów wstępnego planu podziału.

Jeżeli chcesz podzielić nieruchomość na kilka mniejszych działek, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystać z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanego geodety. Sprawdzonych fachowców znajdziesz między innymi na stronie. Powierzając plan wstępnego podziału nieruchomości w ręce fachowca możesz mieć pewność, że dokument zostanie sporządzony bezbłędnie i zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi wymogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *