Budowa i remonty

Jak obniżyć koszty wody w łazience?

Znaczące zużycie wody całego naszego gospodarstwa domowego kreowane jest w łazience. Tu się kąpiemy, pierzemy i korzystamy z toalety. W jaki sposób możemy obniżyć jej zużycie i tym samym obniżyć nasze rachunki?

W momencie planowania remontu warto zastanowić się i wybrać rozwiązania obniżające zużycie wody. Ważną kwestią jest wybór wanny bądź prysznica. Pamiętajmy, że kąpiel w wannie to zużycie jednorazowo około 150 litrów wody, gdy pod prysznicem umyjemy się w średnio 50 litrach wody. Oznacza to dwukrotną oszczędność zużytych litrów. Jeśli nie chcemy rezygnować z wanny zainwestujmy w urządzenie mniejsze i nie kąpmy się w niej wypełnionej po brzegi. Możemy także nad wanną zainstalować deszczownicę, a przy niej parawan na wannowy i na co dzień brać prysznic w wannie.

Ekologicznym rozwiązaniem są baterie z termostatem, które ułatwią nam dobranie właściwej dla nas temperatury wody. Tym samym nie będziemy marnować wody próbując dopasować jej ciepłotę do naszych upodobań. Na rynku znajdziemy tez baterie lub specjalne nakładki na nie, które pozwalają oszczędzać do kilkudziesięciu procent zużywanej wody regulując jej strumień (np. podczas mycia rąk).

Oszczędzić wodę możemy także przy korzystaniu z wc. Warto inwestować w spłuczki, które mają fabryczne ustawienia litrów wody, jakie zużywają jednorazowo. Nowoczesne przyciski do muszli pozwalają na spłukiwanie wody na dwa sposoby zużywając zazwyczaj 3 lub 6 litrów. W ten sposób sami decydujemy ile wody potrzebujemy. Niektóre firmy udostępniają też spłuczki w systemie 2 na 4 litry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *