Tynkowanie

Jak naprawić dziury w tynku po przeniesieniu gniazdka?

Po wymontowaniu ze ściany gniazdka lub włącznika elektrycznego pozostaje dziura, która szpeci ścianę. Na szczęście naprawa tynku nie wymaga pomocy tynkarza. Używając odpowiednich materiałów szpachlowanie można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy jak je wykonać krok po kroku.

Do szpachlowania pozostałych po gniazdkach i włącznikach dziur w ścianach, oprócz kilku prostych narzędzi, będzie nam potrzebna oczywiście zaprawa szpachlowa i gips szpachlowy.

Szpachlowanie dziur krok po kroku

Czyszczenie dziur. Zaczynamy od usuwania szpachelką luźnych fragmentów farby i tynku. Następnie pędzlem wymiatamy pozostałości po skrobaniu. Pyłu pozbędziemy się za pomocą odkurzacza.
Gruntowanie. Oczyszczone miejsca powinny być zagruntowane, bowiem dzięki zastosowaniu środka gruntującego zmniejszy się chłonność podłoża. Zlepią się także najdrobniejsze pyłki, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. Do gruntowania dziur stosuje się wąski, okrągły pędzelek. Należy odczekać jeden dzień aż grunt zaschnie, potem możemy przystąpić do łatania dziur.
Przygotowanie masy szpachlowej. Odmierzoną porcję wody wlewamy do czystego wiaderka i mieszamy z zaprawą szpachlową lub naprawczą. Jeżeli ubytki są duże najlepiej będzie użyć zaprawy cementowej. Przygotowując masę należy stosować się do proporcji podanych na jej opakowaniu.
Szpachlowanie dziur. Masę nakładamy za pomocą packi tynkarskiej, z której następnie nabieramy masę prostokątną kielnią i wypełniamy otwory. Kolejnego dnia napraw ponownie rozrabiamy masę, ale tym razem używamy gipsu szpachlowego. Za jego pomocą uda nam się dokładnie wygładzić naprawianą powierzchnię. Szpachelką nabieramy gipsową masę i wypełniamy nią małe wgłębienia, które pozostały po szpachlowaniu z poprzedniego dnia. Następnie szlifujemy zaszpachlowane miejsce. Aby to wykonać mocujemy na specjalnej pacy siatkę ścierną i szlifujemy naprawiane powierzchnie. Przed malowaniem trzeba jeszcze przeszlifowane miejsca odpylić i zagruntować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *