Poradnik

Jak bezpiecznie zrobić dziurę w glazurze?

Wiercenie w płytkach ceramicznych może przysporzyć wiele kłopotów, zwłaszcza jeśli wykonywane jest nieumiejętnie. Często wiąże się z ryzykiem popękania płytek, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Oto kilka rad, jak podejść do tej operacji.

Do przedsięwzięcia potrzebne będą następujące narzędzia: wiertarka, taśma malarska, otwornica, punktak oraz wiertła do szkła i glazury: diamentowe, widiowe.
Aby odpowiednio przygotować się do wiercenia najpierw zaznacz ołówkiem punkty odwiertu. Jeżeli chcemy uniknąć zabrudzeń pyłu wydobywającego się ze ściany w trakcie wiercenia przyklejmy do jej powierzchni pudełko, do którego będzie wpadał pył. Przed wierceniem warto przykleić na płytce taśmę malarską na krzyż, która zabezpieczy płytkę przed odpryskami i pękaniem. Następnie żeby zapobiec ślizganiu się wiertła po glazurze punktakiem delikatnie wybij małe otworki w miejscach wiercenia. Do wiercenia najlepiej użyć specjalnego wiertła do szkła lub glazury lub ewentualnie wiertła do betonu. Średnicę wiertła dobiera się do średnicy kołka. Większość akcesoriów łazienkowych montujemy za pomocą kołków o średnicy 6 mm.

Wiercenie w glazurze

W tego typu płytce staraj się wiercić delikatnie i bez udaru. Po przewierceniu płytki możesz założyć wiertło do betonu i dalej wiercić w ścianie z udarem. Zachowaj ostrożność, żeby wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Wiercenie w twardym gresie

Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej użyć specjalnego wiertła z koronką diamentową. Aby płytka nie pękła podczas operacji nie włączaj udaru. Co kilkanaście sekund przerywaj wiercenie i zanurzaj koronkę w zimnej wodzie. W przeciwnym razie koronka szybko ulegnie zniszczeniu.

Jak się okazuje wywiercenie otworów w płytkach ceramicznych nie wymaga zakupu specjalnych urządzeń, zamiast tego wystarczy jedynie wyposażyć się w odpowiednie wiertła. Dzięki zastosowaniu kilku powyższych zasad z pewnością nie uszkodzimy żadnej płytki i poprawimy organizację porządku we wnętrzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *