Poradnik

Jak bezpiecznie wyburzyć ściany w domu lub mieszkaniu?

Dzięki wyburzeniu ściany zyskujemy więcej przestrzeni i nowych możliwości aranżacyjnych. Jednak nie zawsze jest to bezpieczne przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że każde zmiany w konstrukcji budynku powinny być wykonywane pod nadzorem specjalisty.

W teorii można wyburzać wszystko, ale w praktyce usuwanie ścian nie jet takie proste. Na samym początku należy ustalić czy mamy do czynienia ze ścianą konstrukcyjną (nośną) czy działową. Chociaż wyburzanie ścian działowych zazwyczaj nie łączy się z poważnymi konsekwencjami, to jednak rozbiórkę przegrody powinniśmy rozpocząć od konsultacji z konstruktorem. Specjalista oceni, czy na pewno mamy do czynienia ze ścianą działową oraz określi, czy przegroda nie jest odpowiedzialna za odbieranie częściowych obciążeń. Większe problemy możemy napotkać w przypadku ścian w budownictwie przedwojennym, gdzie ściany były połączone ze ścianami działowymi za pomocą stalowych belek i cała konstrukcja stanowiła jedność. Wtedy wyburzenie ściany może doprowadzić do wygięcia się stropu na wyższej i niższej kondygnacji. W niektórych przypadkach może dojść także do zawalenia. W tym wypadku istotne jest zastosowanie podciągu.

Wyburzenie ściany nośnej

Planując usunięcie przegrody nośnej musimy skonsultować się ze konstruktorem lub architektem. Należy również wykonać projekt przebudowy oraz wystąpić o pozwolenie z urzędu na wykonanie takiego przekształcenia. Po otrzymaniu pozwolenia z urzędu, jeżeli sami nie jesteśmy właścicielami, musimy postarać się także o zgodę właściciela lub administratora budynku.

Usunięcie ściany konstrukcyjnej

Wymaga zastąpienia jej podciągiem. Funkcją jaką pełni taka belka jest odbieranie obciążenia ze stropu oraz stojących na nim ścian.
Czasem jednak zdarzają się konstrukcje, gdzie sam podciąg nie wystarczy. Niekiedy przeniesione na sąsiednie ściany obciążenia, są zbyt duże, wtedy wymagane jest postawienie słupów stalowych lub żelbetowych, które będą asekurować konstrukcję belki podciągu. Takie rozwiązanie drogie i żmudne. Jeżeli specjalista stwierdzi, że przez naszą ścianę konstrukcyjną przebiegają przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne, to wyburzenie takiej ściany jest zabronione. W budynkach wielorodzinnych usunięcie lub przeniesienie pionów wentylacyjnych, czy kominowych jest niemożliwe, bowiem wiązałoby się to zmianami na wszystkich kondygnacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *