Pozostałe kategorie

Fizjoterapia dzieci i młodzieży

Woda to prawdopodobnie najbezpieczniejsza forma fizjoterapii. Dlatego też od dzieciątek lat to właśnie w środowisku wodnym przywraca się do pełnej, lub częściowej sprawności pacjentów w różnym wieku. Co więcej coraz częściej słyszy się o porodach przeprowadzanych w wodzie. Jest to bezpieczne dla dziecka, które jeszcze przez kilka chwil po przyjściu na świat pozostaje w swoim dotychczasowym środowisku. Woda przede wszystkim doskonale stymuluje, dlatego warto powiedzieć sobie nieco więcej dlaczego fizjoterapia dzieci i młodzieży w wodzie jest tak skuteczna.

Co nam daje fizjoterapia w wodzie?

Zajęcia w wodzie doskonale wpływają na narząd ruchu. Wspierają prawidłową postawę, wzmacniają mięśnie i układ kostny. Dzięki zajęciom pod wodą zyskuje układ oddechowy i sercowo – naczyniowy. Ponadto woda jest doskonałym wsparciem dla układu nerwowego. W tym działa uspokajająco, a nawet reguluje prawidłowy poziom snu. Nic więc dziwnego, że fizjoterapia stosowana jest w przypadku tak wielu schorzeń dzieci i młodzieży. To też zajęcia fizjoterapeutyczne przeprowadzane są w przypadku dzieci i młodzieży m.in.
– z mózgowym porażeniem dziecięcym
– z przepukliną oponową rdzeniową
– z autyzmem
– zespołem Downa
– czy różnego typu zaburzeniami rozwojowymi, ruchowymi nabytymi w efekcie określonej wady.
Fizjoterapia w wodzie przeprowadzana jest indywidualnie, często jednak odbywają się zajęcia grupowe. Ćwiczenia w wodzie są na tyle bezpieczne, że nie ma żadnego zagrożenia wystąpienia pogorszenia stanu, czy urazu. Zarówno w przypadku dzieci i młodzieży istotnym elementem może być współćwiczenie z bliskimi, nie tylko podnosi to skuteczność fizjoterapii, ale i zacieśnia więzi między pacjentami, a ich bliskimi. Jak już wyżej zostało wspomniane fizjoterapia w wodzie ma działania uspokajające. W związku z tym bardzo dobrze wspiera rozwój psychiczny i pokonywanie barier społecznych. To też przykładem mogą być tzw. aqamaratony, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne i przyciągają całe rodziny z różnych pokoleń.
Często w kontekście fizjoterapii słyszymy, że niezwykle ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń pod dane schorzenie. I jest to prawda. Zajęcia w wodzie jednak są charakterystyczne pod tym względem, że są bezpieczne zarówno dla różnych schorzeń, jak i nie mają ograniczeń względem kategorii wiekowych. W związku z tym zajęcia wodne są elementem fizjoterapii już dla dzieci w najmłodszym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *