Farba na ścianie

Farby z połyskiem kontra farby matowe

Decydując się na farbę do wnętrz kierujemy się wyborem koloru, parametrami dotyczącymi trwałości i łatwości utrzymania ścian w czystości. Rzadziej jednak dobieramy farbę kierując się stopniem jej połysku. A ten w dużej mierze warunkuje ostateczny wygląd naszych ścian.

Odświeżasz ściany i właśnie stoisz przed dylematem wyboru farby. Na rynku dostępne są farby z połyskiem i matowe, nie wiesz jednak, która lepiej sprawdzi się w twoim wnętrzu, którą wybrać? Krótka charakterystyka farb z połyskiem i matowych ułatwi Ci wybór.

Farba z połyskiem a matowa, jaką wybrać?

Farba z połyskiem. Farba tego typu, po nałożeniu na powierzchnię, odznacza się intensywną barwą, który wynika z silniejszego odbijania światła. Z tego względu farbę z połyskiem można stosować w pomieszczeniach mniej oświetlonych. Taka farba często jest również bardziej odporna na zmywanie niż emulsja matowa. Farby z połyskiem, dzięki wysokiej zawartości żywicy mogą być często zmywane. Idealnie więc nadają się do wnętrz, których ściany narażone są na częste uszkodzenia powierzchni tj. przedpokoje, korytarze, pokoje dziecięce. Farby z połyskiem mają jednak pewne wady. Nie wyglądają zbyt ładnie na dużych powierzchniach. Na takich ścianach widać wszystkie niedoskonałości i wymagają idealnie gładkiej powłoki.
Farba matowa. Matowe powierzchnie są modne, dobrze prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, wywołują wrażenie łagodności i lekkość. Wyglądają przyjaźnie i estetycznie w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Powłoki o wykończeniu matowym dobrze ukrywają nierówności podłoża. Nie widać na nich również ewentualnych błędów powstałych podczas malowania. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości perfekcyjnego wyrównania powierzchni. Wśród wad tego typu farb można wymienić trudność utrzymania pomalowanych nimi ścian w czystości, a zmywanie ich powoduje nieładne wybłyszczenia powłoki.

Widzimy, że zarówno farby z połyskiem jak i farby matowe mają swoje zalety i wady. Przed wyborem farby należy zatem najpierw dokładnie przeanalizować jaki typ pomieszczenia chcemy odświeżyć i która farba lepiej się w nim sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *