Dekoracje ścienne

Dekoracyjne materiały do ścian

Tynki strukturalne, farby do efektów specjalnych, a może pasty dekoracyjne. Projektując wymarzone wnętrze, nie zapominajmy, że nie tylko kolor jest ważny, ale również materiał dekoracyjny. Wystarczy zastosować nietypowy produkt wykończeniowy, aby uzyskać niepowtarzalny charakter wnętrza.

Za pomocą dekoracyjnej farby, masy lub tynku można sprawić, że zwykłe ściany nabiorą ciekawej struktury, będą lśnić lub mienić kolorami w zależności od kąta padania światła. Efekt zależy od kilku czynników: pomysłów wykonawcy, użytych narzędzi, sposobu nanoszenia, ale i od rodzaju podłoża.

Przygotowanie gruntu

Na otynkowane ściany nakładamy wybrany materiał dekoracyjny pamiętając wcześniej o odpowiednim przygotowaniu podłoża, najlepiej według zaleceń producenta stosowanego produktu. Trzeba też sprawdzić, czy podłoże jest nośne. Jeżeli było już malowane to badamy czy naniesiona farba na tyle dobrze trzyma się tynku, że nie puchnie i nie zmywa się po zmoczeniu wodą. Przed nałożeniem produktów dekoracyjnych, ścianę warto także pomalować odpowiednią farbą gruntującą.

Samodzielne zdobienie ścian

Wystarczy dobry pomysł, chęci do pracy i cierpliwość, aby samodzielnie ozdobić ściany. Najłatwiejszym sposobem na otrzymanie wyjątkowego efektu jest użycie lakierów, farb kryjących, lub bejcy. Interesujący rezultat osiągniemy, jeśli błyszczącą powłoką pomalujemy ściany wcześniej pokryte farbą, pastą lub tynkiem strukturalnym. Chropowate faktury sprawiają bowiem, że światło wielokrotnie się na nich załamuje. Pamiętajmy jednak, że niektóre preparaty trzeba nanosić w specjalny sposób. Tego rodzaju produkty wymagają odpowiednich narzędzi tj. pędzle, szpachelki lub szablony.

O czym pamiętać przy zdobieniu ścian?

Jeżeli zdecydujemy się na ozdobienie ścian fakturą i kolorem, nie powinny one przytłaczać naszej przestrzeni. Kierujmy się zatem zasadą im mniej tym lepiej. Ograniczmy się do ozdobienia w ten sposób tylko wybranych fragmentów ścian lub jednej konkretnej ściany w pomieszczeniu.
Warto też wiedzieć, że koszty związane z zakupem produktów dekoracyjnych i narzędzi mogą być dość wysokie. Są trudno dostępne, ponieważ niewielu producentów posiada je w swoim asortymencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *