Pozostałe kategorie

Buty, a wyjazd w góry

Buty to najważniejsza cześć w ekwipunku każdego odkrywcy gór. Buty muszą być domem dla naszych stóp, w którym nigdy nie poczują się źle. Szlaki są długie, górzyste i piękne. Szkoda by było, żeby nasze nogi odmówiły nam w połowie drogi posłuszeństwa. Dobrym wyborem na letni wyjazd w Tatry są buty z wysoką cholewką, nad kostkę, z twardą podeszwą, która wytrzyma nasze skalne podboje. Wiele osób poleca buty skórzane ze względu na to, że zapewniają lepszą ochronę naszym stopą. Ale nie każdy dobrze czuje się w butach za kostkę. Ostatnio popularne stają się buty wysokogórskie, które są niskie, na miękkiej podeszwie. Zapewniają one nam większą mobilność, niż buty nad kostkę. Niezależnie od tego, czy wybierzemy model nad kostkę, czy nie, najważniejsze przy wyborze butów są nasze stopy. Tutaj decyzja zależy tylko od nas i nikt nie może nam na nią wpływać. Bo to my czujemy nasze stopy i to my dobrze wiemy, jak się nam w tych butach chodzi.

Najlepiej jest sprawdzić tyle marek, ile sklep ma. Zrobić selekcję wygodnych, najwygodniejszych i przejść do finału. Buty muszą być jak nasza skóra. Nie mogą nas ocierać, w niczym przeszkadzać. Nie powinny być za duże, ani trochę za małe. Warto wziąć do mierzenia butów skarpety, w których udamy się w góry, aby lepiej sprawdzić, jak to wszystko ze sobą zagra. Nie ma tutaj miejsca na jakieś ustępy i musimy koniecznie zadbać o to, abyśmy byli zadowoleni. Nikt nam nie doradzi, jak my sami.
Przecież to my będziemy w danym obuwiu chodzić. Ze sklepu nikt nas nie wygoni i możemy spędzić w nim tyle czasu, ile będziemy chcieli. Nie musimy też od razu decydować się na zakup. Warto zapisać model i pójść dalej, gdzie może znajdziemy inne ciekawe rozwiązanie dla naszych stóp. Można odłożyć decyzję na kilka dni, a w domu sprawdzić pinię użytkowników o danym modelu butów. TO dobre podejście i spokojnie, bowiem nie warto kupować butów w góry na szybko. To nie są trampki, w których będziemy chodzić dookoła bloku. OD tego, co kupimy, będzie zależeć nasza cała podróż na górskie szlaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *