Dekoracje ścienne

Beton jako materiał wykończeniowy na ścianie

Na rynku materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych pojawiają się coraz to nowsze propozycje. Wciąż udoskonalane płyty i panele umożliwiają uzyskanie efektownych aranżacji wnętrz. Jednym z takich materiałów jest beton.

Płyty z betonu architektonicznego

Od zwykłego betonu różnią się tym, że posiadają lepsze parametry wytrzymałości na ściskanie i zginanie. Takie właściwości otrzymuje się dzięki zastosowaniu w ich produkcji masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi w technologii HPC (High Performance Concrete) lub VHCT (Very High Concrete Technology). Są to mocne i trwałe elementy, których grubości zwykle wynosi 2-3 cm. Beton najlepszej jakości pozwala wykonać płyty o grubości tylko 1 cm. Wymiarami są one zbliżone do płytek ceramicznych. Podczas ich produkcji wykorzystuje się cement biały lub szary. Elegancja, a jednocześnie prostota i łatwość kształtowania czynią z tych płyt idealny element wykończeniowy i dekoracyjny.

Betonowy montaż

Płyty betonowe są przyklejane lub przykręcane do podłoża. Zwolennicy kleju mocują płyty do podłoża za pomocą klejów do płytek ceramicznych i betonu. Do montażu płyt na ścianach należy użyć kleju klasy C2T o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie. Jeżeli wybraliśmy jasne płyty do ich mocowania musimy użyć przezroczystego lub białego kleju do kamienia. Innym sposobem montowania płyt betonowych jest przykręcanie ich za pomocą kotew do betonu lub wkrętów. W tej sytuacji detal mocujący jest zagłębiony w płycie, a do jego ukrycia wykorzystuje się zaślepki wklejane w miejscu przykręcenia. Taką zatyczkę można zlicytować z płytą bądź umieścić głębiej w stosunku do płaszczyzny płyty. Pamiętajmy o tym, że zawsze najlepiej stosować się do zaleceń producentów materiału, który wybraliśmy.

Ile to kosztuje?

Niestety płyty betonowe nie należą do tanich materiałów, a ceny zaczynają się od 180 zł/m2. Jeśli jednak zależy nam na mocnym efekcie warto zainwestować w ten materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *